Az Apple Face ID egy arcfelismerő technológia, amely 2017-ben az iPhone X készülékben jelent meg. A technológia az Apple Touch ID ujjlenyomat-olvasó rendszerét váltja fel a vállalat legújabb iPhone-jain, köztük az iPhone 12 mini, 12, 12, 12 Pro és 12 Pro Max készülékeken, és valószínűleg a jövőbeli iPhone-okon is megtalálható lesz.
Az Face ID egy “TrueDepth kamerarendszert” használ, amely szenzorokból, kamerákból és egy pontprojektorból áll az iPhone kijelzőjének tetején, a notchban, hogy részletes 3D-s térképet készítsen az arcodról. Minden alkalommal, amikor ránézel a telefonodra, a rendszer biztonságos hitelesítési ellenőrzést végez, lehetővé téve a készülék feloldását vagy a fizetés engedélyezését gyorsan és intuitív módon, ha felismer téged.
Hogyan működik a Face ID?
A Face ID működésében számos hardveres tényező játszik szerepet, például a TrueDepth kamerarendszer, a neurális hálózatok és a Bionic chipek, amelyeket az alábbiakban ismertetünk. A Face ID alkalmazkodik a megjelenésedben bekövetkező változásokhoz is, mint például a kozmetikai smink viselése vagy az arcszőrzet növesztése.
Ha jelentősebb különbség van a megjelenésében, például ha leborotválja a szakállát, a Face ID az arcadat frissítése előtt a jelszóval erősíti meg a személyazonosságát.
Úgy tervezték, hogy működjön kalapokkal, sálakkal, kontaktlencsékkel és a legtöbb napszemüveggel, de nem működik arcmaszkkal. Az iOS 14.5-tel érkezett egy szoftverfrissítés, amely lehetővé tette, hogy a Face ID akkor is működjön, ha arcmaszkot viselsz, de ehhez feloldott Apple Watch-ot kell viselned.
TrueDepth kamerarendszer
Minden alkalommal, amikor az iPhone X (vagy újabb) készülékre pillantasz, a TrueDepth kamerarendszer egy árnyékvilágítással érzékeli az arcodat, még sötétben is, egy nagyon fejlett és összetett rendszer segítségével
Ezután egy infravörös kamera képet készít, egy pontprojektor pedig több mint 30 000 láthatatlan infravörös pontot vetít ki. Ez a rendszer az infravörös képet és az infravörös pontokat használja fel, és neurális hálózatokon keresztül továbbítja őket, hogy létrehozza az Ön arcának matematikai modelljét.
Neurális hálózatok
Az iPhone X (vagy újabb) készüléked összehasonlítja az arcodról készült szkenneléseket (vagy matematikai modelleket) az általad beállított és a készülékeden tárolt modellel, hogy megnézze, egyezik-e, és ha igen, akkor feloldja a telefonodat vagy engedélyezi a fizetést az Apple Pay rendszerben.
Mindez valós időben és láthatatlanul történik. Az Apple elmondta, hogy világszerte több ezer emberrel dolgoztak együtt, és több mint egymilliárd képet készítettek, és ezekből több neurális hálózatot fejlesztettek ki az Arcazonosító technológiájához.
Bionikus neurális motor
Ahhoz, hogy a Face ID-hez szükséges összes adatot gépi tanuláson keresztül fel tudja dolgozni, az Apple-nek ki kellett fejlesztenie az A11 Bionic neurális motort. Ezt a chipet az iPhone XS, XS Max és XR készülékekben az A12 Bionic neurális motorra fejlesztették, amely további fejlesztéseket kínál az Face ID technológiához, majd az A13 következett az iPhone 11 modellekben, az A14 pedig az iPhone 12 modellekben.
Dióhéjban a chipek speciális hardverek, amelyek egy sor gépi tanulási algoritmushoz épülnek. Másodpercenként több százmilliárd művelet elvégzésére képesek, így olyan technológiákhoz használhatók, mint például a valós idejű Face ID felismerés.
Neked persze nem igazán kell értened mindebből semmit, hiszen felhasználóként a Face ID egyszerűen használható, és szinte mindig működik (kivéve, ha maszkot viselsz). Most 30 százalékkal gyorsabb, mint az első megjelenésekor volt, és több szöget is támogat, lehetővé téve, hogy akkor is feloldja a készüléket, ha az laposan fekszik az asztalon, feltéve, hogy a közelben van, míg amikor a Face ID először megjelent, fel kellett emelnie az iPhone-t.